Rozliczenie podatkowe w Niemczech – najważniejsze informacje

W Niemczech rozliczenie podatkowe wszyscy składają do 31 maja. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą przy rozliczeniu się w Niemczech.

1. Kto musi składać zeznanie podatkowe?

Niemiecki urząd skarbowy, czyli Finanzamt, dzieli obywateli na dwie grupy:  zobowiązanych do składania zeznania podatkowego oraz pracujących na umowy. Pierwsza grupa jest ustawowo zobowiązana do składania rozliczenia podatkowego. To może być np. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (Selbstständige). Oni muszą się rozliczyć do 31 maja każdego roku. Nie dotyczy to podmiotów i osób, które zleciły rozliczenie podatkowe (Steuererklärung) doradcy podatkowemu (Steuerberater oder Lohnsteuerhilfeverein). Dla nich obowiązuje termin 31 grudnia.

Pracujący na stałą umowę(do tej grupy należy np.: pracownik bez dzieci) nie muszą składać rozliczeń podatkowych. Jest to jednak zalecane, ponieważ może się okazać, że otrzymają zwrot z zapłaconego podatku.

2. Dodatkowe dochody w Niemczech a zeznanie podatkowe

Osoby zatrudnione na stałe, osiągające dodatkowe dochody z innych źródeł, które przekraczają kwotę 410 euro w ciągu roku, również muszą złożyć zeznanie podatkowe. Dotyczy to również wynagrodzenia za Krankengeld (zasiłek chorobowy), Elterngeld (zasiłek wychowawczy), Arbeitslosengeld (zasiłek dla bezrobotnych) i Mutterschafsgeld (zasiłek macierzyński).

3. Podstawowa kwota wolna od podatku w Niemczech

Podstawowa kwota od podatku jest ustalona na 8004 euro dla jednej osoby w ciągu roku. Dla małżonków rozliczających się razem jest to wtedy 16 008 euro.

4. Dobrowolne zeznanie podatkowe.

Kto nie jest zobowiązany do złożenia rozliczenia podatkowego, ale chce to zrobić, ma trochę więcej czasu. Nie do 31 maja bieżącego roku, lecz do 4 lat, do 31 grudnia.

Podziel się z innymi:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • PDF
  • Wykop
  • MySpace
Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*


jeden × 6 =